Şanslı
Ana Sayfa | İletişim Çankaya Belediyesi

ŞANSLI PROJELER ADIM ADIM BÜYÜYOR

Çankaya Belediyesi'nin sokak hayvanlarının rehabilitasyonu için başlattığı ve birbirine entegre 10 adımdan oluşan “Şanslı Projeler” hayata geçirilmesinin 3. ayında hedeflerine adım adım yaklaşıyor.

Yaklaşık 20 bin sahipsiz sokak hayvanının yaşadığı başkentte konuya en duyarlı belediye olarak çalışmalarına devam eden ve sadece Ankara'nın değil Avrupa'nın da en büyük hayvan barınağına sahip olan Çankaya Belediyesi’nin eğitimden sahiplenmeye, aşılamadan barınağın fiziki şartlarının iyileştirilmesine dek 10 değişik adımla başlattığı Şanslı Projeler ilk üç ayını geride bıraktı. Her biri kendi ayrı projelendirilen ve birbirine entegre edilen Şanslı Projeler için konan hedefler ve gelinen nokta ise şöyle:

KISIRLAŞTIRILAN KÖPEK SAYISI ARTTI

 

Temel hedefi Veteriner Hekimleri Odası, veterinerlik fakülteleri, klinikler ve gönüllü veteriner hekimler ile işbirliği yapılarak ayda 400 sokak köpeğinin kısırlaştırılmasını ve küpelenmesini hedefleyen “Şanslıyım Turuncu Küpeliyim” adlı projenin diğer hedefleri barınaktaki post-operatif koğuş sayısının 40’a; ameliyat setlerinin 72ye çıkarılmasıydı. Geçtiğimiz üç ayda barınak 307 köpek kısırlaştırıp küpelendi; post-operatif koğuş sayısı 37'ye çıkarıldı ve ameliyat setleri 9 adet arttırdı. Daha önce ayda 100-150 civarında hayvan kısırlaştırabilen Çankaya Belediyesi projenin başlamasıyla birlikte bu sayıyı ikiye katlamayı başardı.

ŞANSLI MAHALLELERİN SAYISI ARTIYOR

Mahalle muhtarları, bölgede yaşayan hayvan koruma görevlileri ve hayvanseverlerle işbirliği yapılarak sokak hayvanları için kontrollü besleme alanları kurulmasını (padok) hedefleyen projede şimdiye dek yedi mahalle “Şanslı Mahalle” unvanı aldı. Mahallelerde, yerleşim yerlerinden uzakta belirlenen besleme noktalarına, haftanın belirli günlerinde kamu kurumlarından ve firmalardan toplanan yemek atıkları gönderildi. Belediye-Şanslı Mahalle çalışmasıyla yakalaması zor olan sokak köpeklerinin tedavi ve kontrollerinin de yapılmasıyla besleme sorunlarının çözümlenerek köpek saldırılarının önüne geçilmesi de hedefleniyor. Çankaya'nın “Şanslı Mahallesi” unvanını alan mahalleler ise şimdilik Çiğdem, Yaşamkent, Türkkonut, Ümitköy, Konutkent, Oran ve Yüzüncü Yıl mahalleleri oldu.

BARINAĞIN FİZİKİ ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLİYOR

Sahipsiz hayvan barınağının fiziki şartlarının iyileştirilmesini hedefleyen “Şanslı'nın Renkli Evi Projesi” kapsamında ise hedeflendiği üzere klinik içerisinde post-operation uyanma ünitesi oluşturuldu; yoğun bakım koğuşları, post operatif koğuşları, yavru koğuşları, anneli yavru koğuşları, karantina koğuşları olmak üzere toplam 141 koğuşa kalorifer petekleri takılarak merkezi ısıtma sistemi yapıldı ve palet konuldu. 69 koğuşun zemini yenilendi ve drenajı güçlendirildi.

BAŞKENTLİLER ŞANSLILARI SAHİPLENİYOR

 

Şanslı Projelerin belki de en önemli ayağı olan ve tıbbi bakımı yapılmış ve sağlıklı sokak hayvanlarının sahiplendirilmesini hedefleyen “Şanslı'nın Şansı Olun” Projesi beklenenden de büyük bir ilgi gördü. Hayvan sahibi olmak isteyenleri parayla dost satın almak yerine barınaktaki canlara kucak açmaya teşvik eden projenin ilk üç ayında, tüm aşıları yapılmış ve sağlık kontrolleri tamamlanarak kimliği çıkarılmış 103 köpek yeni yuvasına sahiplendirildi. Projenin en güzel yanlarından biri de Oran Ata Metiş, Öveçler Fidan, 100. Yıl İşçi Blokları ve Hilal Mete taksi duraklarına yapılan sahiplendirmeler oldu. Proje kapsamında ayrıca inşaat ruhsatı başvurusu yapan iki Çankayalı da köpek sahiplendi. Sahiplenilen hayvanlar için taksi duraklarına ve inşaat alanlarına kulübe veren Çankaya Belediyesi, köpeklerin tüm aşılarını da hayat boyu ücretsiz yapacak. Bu proje kapsamında ayrıca barınaktan sahiplenilen sokak hayvanlarının barınakta yapılamayacak kapsamdaki tedavileri için A.Ü. Veterinerlik Fakültesi işbirliğiyle hayvan sahiplerine %10 indirim yapılması da sağlandı.

AŞILAMA ARTARAK SÜRÜYOR

Şanlı Projeler'in barınakta değil sokakta ya da kent içi ormanlık arazilerde yaşayan sokak hayvanlarını kapsayan “Doğada Sahiplenelim” adımı kapsamında yerleşim yerlerinden uzakta 50 besleme noktası belirlendi. İlçe genelinde 30 ayrı yere kulübe konuldu. Yaşamkent, Oran, Yeşilkent, Alacaatlı, Konutkent, İmrahor, 100. Yıl, Çiğdem ve Çayyolu mahallelerinde 971; ilçe genelinde 1161 hayvanın kuduz, karma, iç ve dış parazit aşıları yapıldı.

EĞİTİM ÇALIŞMALARINA DA HIZ VERİLDİ

Hayvan sevgisinin ve her canlının yaşam hakkına saygı gösterilmesi gerektiğinin küçük yaşlardan itibaren öğrenilmesi gerektiğini dikkate alan Çankaya Belediyesi, “Şanslıyız Çünkü Eğitim Şansımız Var” başlıklı projede ciddi bir eğitim çalışması sürdürüyor.

Barınakta çalışan personele halkla ilişkiler eğitimi; barınakta kalan köpeklere ise sahiplendirilme öncesi temel itaat eğitimi verilmesini kapsayan projenin bir diğer eğitim başlığı ise çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması için ilkokullardan başlamak kaydıyla toplumsal eğitim ve bilinçlendirme çalışmasının yapılması. Bu kapsamda Türkiye'nin sayılı veteriner hekimlerinden ve köpek eğitmenlerinden olan Tarkan Özvardar ile çalışan Çankaya Belediyesi, şimdiye dek 8 ilkokulda öğrencilerle buluştu. Barınakta kalan bir sokak köpeğiyken Tarkan Özvardar'ın eğitimiyle ödüllü bir arama kurtarma köpeği olan Kömür'ün de katıldığı eğitimlerde Özvardar çocuklara sokak hayvanlarına nasıl yaklaşmaları gerektiğinden hayvan sahiplenmek için nelere dikkat etmek gerektiğine dek pek çok konuda bilgi veriyor; çocukların sorularını yanıtlıyor.

 
 
Harita