Şanslı
Ana Sayfa | İletişim Çankaya Belediyesi

KÖMÜR’ÜN OKUL MACERALARI DEVAM EDİYOR

Çankaya Belediyesi'nin “Şanslıyız Çünkü Eğitim Şansımız Var” sloganıyla başlattığı okullara ve öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları devam ediyor. Çankaya'daki ilkokulları ziyaret eden uzman veteriner ve profesyonel köpek eğitmeni Tarkan Özvardar ile köpeği Kömür, bu kez Sınav Koleji öğrencileriyle buluştu.

Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak ve onları sokak hayvanlarına nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda eğitmek için harekete geçen Çankaya Belediyesi Türkiye’nin sayılı köpek eğitmenlerinden Tarkan Özvardar ve köpeği Kömür’ü okul öğrencileriyle buluşturmaya devam ediyor. 10 farklı Şanslı Proje’den biri olan “Şanslıyız Çünkü Eğitim Şansımız Var” kapsamında ilçedeki ilkokulları ziyaret eden arama kurtarma köpeği Kömür, bu hafta Sınav Koleji öğrencileriyle bir araya geldi.

Sınav Koleji Hayvanları Koruma Kulübü Başkanı öğretmen Hatice Bilgin’in Çankaya Belediyesi ile iletişime geçmesi sonucu gerçekleştirilen etkinlikte Sınav Koleji İlkokulu’nun 63 öğrencisi Kömür’le tanışma fırsatı buldu.

 

Eğitime başlarken Kömür’ü tanıtan Özvardar, “Kömür, sizin her gün sokaklarda gördüğünüz köpeklerden biriydi. Daha önce hiçbir eğitim almamıştı ve çok ürkekti. Biz Kömür’le dost olduk ve ben onu eğittim. Kömür şimdi, deprem olduğu zaman yıkılan binaların altında kalan insanları arayıp buluyor ve onları kurtarmamıza yardım ediyor” dedi. Özvardar sokak hayvanları hakkında bazı bilgiler verdikten sonra soruları cevapladı.

SOKAK KÖPEKLERİNDEN KAÇMAYIN

Özvardar, çocukların sokak köpeklerine nasıl davranılması gerektiğine ilişkin sorularına, “Sokak köpeklerinden korkmayın ve onlardan kaçmayın. Köpekler, doğaları gereği kaçan şeyleri kovalarlar. Bu onlar için bir çeşit oyundur. Tüm canlılara sevgi ve saygıyla yaklaşırsanız aynı şekilde karşılık görürsünüz. Bir sokak köpeği görürseniz ona kötü davranmayın. Eğer korkuyorsanız, sakin kalmaya çalışın ve yolunuza devam edin. Size saldırmayacaktır” dedi.

 
 
Harita