Şanslı
Ana Sayfa | İletişim Çankaya Belediyesi

ÇOCUKLAR SOKAK HAYVANLARINDAN KORKMAMAYI ÖĞRENİYOR

 

Çankaya Belediyesi, 1743 çocuğa sokak hayvanlarından korkmamaları ve onlara nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili eğitim verdi.

Belediye, sokak hayvanları için hayata geçirdiği 10 farklı projeden biri olan “ŞANSLIYIZ ÇÜNKÜ EĞİTİM ŞANSIMIZ VAR” ile çocuklara hayvan sevgisini aşılamayı ve sokak hayvanlarına yönelik ön yargıları yok etmeyi hedefliyor.

 Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu konusunda önemli çalışmalar yapan Çankaya Belediyesi, hem vatandaşlar hem de sokak hayvanları için mümkün olan en iyi çözümü üretmek için birbirine entegre 10 proje geliştirdi. Projelerin en önemlilerinden biri olan “Şanslıyız Çünkü Eğitim Şansımız Var” kapsamında çalışmalarını sürdüren belediye, Çankaya’da bin 743 çocuğa ulaştı.

Projede Çankaya Belediyesi ile gönüllü çalışan profesyonel köpek eğitmeni Tarkan Özvardar, eğitimleri eski bir sokak köpeği olan ve bizzat kendisinin çalışmalarıyla arama kurtarma köpeğine dönüşüp Tahiti ve Van depremlerinde enkaz altından onlarca kişiyi kurtaran Kömür ile yaptı.

“SOKAK HAYVANI GÖRÜNCE KAÇMAYIN”

Özvardar öğrencilerle daha önce sokak köpeği iken Çankaya Belediyesi’nin Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne geldiğinde yetenekleri keşfedilen Kömür’ün arama kurtarma köpeği olma serüvenini paylaştı. 

Çocukların sokak hayvanlarına yönelik ön yargılarını yok etmek, onlara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmek amacıyla yapılan eğitimde Özvardar, “Sokak köpeklerinden korkmayın ve onlardan kaçmayın. Köpekler, doğaları gereği kaçan şeyleri kovalarlar. Bu onlar için bir çeşit oyundur. Tüm canlılara sevgi ve saygıyla yaklaşırsanız aynı şekilde karşılık görürsünüz. Bir sokak köpeği görürseniz ona kötü davranmayın. Eğer korkuyorsanız, sakin kalmaya çalışın ve yolunuza devam edin. Size saldırmayacaktır” bilgilerini öğrencilerle paylaştı.

Bugüne kadar 7 farklı okulda gerçekleştirilen eğitimler, okulların taleplerine göre planlanıyor. 

 
 
Harita