Şanslı
Ana Sayfa | İletişim Çankaya Belediyesi

Köpeğimi / kedimi ne sıklıkta yıkamalıyım?
Köpeklerin ter bezleri yoktur yani terlemezler. Bu yüzden sık yıkanmalarına da gerek yoktur. Aşırı yıkama derideki yağların yitirilmesine, derinin kuruyarak çatlamasına tüylerin canlılığını kaybetmesine yol açar. Eğer çamurlarda yuvarlanıp kir pas içinde kalmadıysa, köpeğinizin tüy ve deri sağlığını, onu günde bir kez tarayarak koruyabilirsiniz. Tarama ve fırçalama dostunuz için bir masajdır ve onu çok mutlu eder. Şanslınızı illa yıkamanız gerekiyorsa su sıcaklığının 35 derece civarında olmasına dikkat edin ve kesinlikle insanların kullandığı şampuanları kullanmayın. Köpek şampuanları ya da içeriğinde yağ bulunan bebek şampuanlarını tercih etmelisiniz. İnsanlar için üretilen şampuanlar dostunuzun deri hassasiyeti ve alerji geliştirmesine neden olur; onu egzama, mantar ve uyuz gibi hastalıklara daha duyarlı hale getirir. Şanslınızı yıkarken kulaklarını bir parça pamukla tıkamayı ihmal etmeyin zira kulağa su kaçması sakıncalıdır. Yine mantar gibi deri sorunları oluşmaması için köpeğinizi yıkadıktan sonra tüylerini tamamen kurutmanız gerekir. Yavru köpeklerinizi, aşılama dönemi bitmeden yıkamayın çünkü yavrular çok daha hassas ve hastalıklara açıktır.

Kediler ise kendi temizliklerini kendilerini yaptıkları için, çok çok kirlenmedikleri sürece yıkanmaları gerekmez.

Köpeğimin / kedimin tüyleri neden dökülüyor?
Kedi ve köpeklerin az miktarda tüy dökmesi doğaldır. Her gün düzenli olarak fırçalama normalde dökülecek olan tüylerin fırçada kalmasını sağlayarak dökülmeyi azaltır. Bunların dışında kedi ve köpekler genelde yaz ve kış mevsimine girmeden önce tüy değiştirdikleri için aşırı miktarda tüy dökerler. Bu dönemlerde elinize topak topak tüyler gelse de bu durumun geçici olduğunu ve bir ya da iki hafta içinde matlaşmış tüylerin yerine parlak tüyler geldiğini göreceksiniz.  Ancak gıdaya, vitamin yetersizliğine ve deri hastalıklarına bağlı sebeplerden kaynaklı olarak da tüy dökülmesi görülür. Eğer Şanslınızın tüyleri aşırı dökülüyorsa ve genel durumunda sizi kaygılandıran bir şeyler varsa mutlaka bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Köpeğimi / kedimi sadece kuru mamayla beslesem olur mu? Evde pişen yemeklerden vermeli miyim?
Dostunuzu beslediğiniz mama sağlığı açısından çok önemlidir. Veterinerinizin tavsiye ettiği kaliteli bir mama kullanıyorsanız Şanslınız uzun ve sağlıklı bir ömür sürer; hastalık durumları haricinde ek besinlere ihtiyacı yoktur. Zaten kedi ve köpeklerin insanlar gibi lezzet değişikliğine de ihtiyaçları yoktur.  Hepimiz bazen köpeklerimize, meyve, peynir ya da yoğurt gibi doğal gıdalar vermeyi severiz. Bu onları eğitmenin, iletişimi güçlendirmenin ya da ödüllendirmenin iyi bir yoludur. Önemli olan bunu sadece, arada bir ve özellikle, yağ, tuz ve şeker oranı düşük olan gıdalar ile yapmanız gerektiğini hatırlamaktır. Şanslınızı çok fazla yedirmek onu çok sevdiğiniz anlamına gelmez. Aksine kilo, evcil hayvanlar için önemli bir sağlık sorunudur. Dostunuza ev yemeği vermek konusunu ise muhakkak veterinerinizle konuşunuz.

Köpeklere asla verilmemesi gereken besinler nelerdir?
Kedilerin aksine, köpeklerin çoğu kendileri için zararlı olan maddeleri tespit edemezler ve zehirlenme olaylarına sıkça rastlanır. Çikolata, kurutulmuş meyveler ve çiğ soğan gibi maddelerden her zaman kaçınılmalıdır, çünkü bunlar az miktarda bile olsa köpekler için ölümcül olabilirler.

Köpek/ kedilerin mama ve su kapları hangi sıklıkla ve ne şekilde temizlemelidir?
Yaş ya da kuru mama ile beslenme halinde; mama ve su kabı kirlenebilir ve bakteri oluşumuna neden olabilir. Tıpkı bizim yemeklerimizi temiz tabaklarda yemek istediğimiz gibi, köpeklerimizde mamalarını temiz kaplarda yemeyi tercih ederler. Eğer mümkün ise, mama kabının her gün, su kabının da haftada bir ya da iki kez temizlenmesini öneririm. Deterjan ile temizlenebilirler fakat güçlü kimyasallar kullanılmamalıdır ve kurulamadan önce temiz su ile durulanmalıdır. Çünkü köpekler deterjan kalıntısını algılayabilir ve mamayı reddedebilir. Bakteri oluşumunu en aza indirmek için paslanmaz çelik ve plastik kap kullanmaya ve sıcak havalarda kapları daha sık temizlemeye özen gösteriniz.

Köpek/ kedilerin zehirlenmesi durumunda ne yapılmalıdır?
Mutlaka veteriner hekim müdahalesi gerektirir! Ancak yapılacak basit müdahaleler olayın riskini azaltması açısından çok önemlidir. Zehirlenen hayvanda ki ilk belirtiler;

 • Titreme
 • Kusma
 • Kasılma
 • Solunum güçlüğü
 • Hızlı ve düzensiz solunum
 • Aşırı salivasyon
 • Bilinç kaybı
 • İshal

Bozuk gıdaların yenmesi,temizlik maddelerinin yutulması,fazla miktarda ilaç yutulması durumlarında hayvanın kusturulması gereklidir. Yarım çay bardağı ılık suya iki çorba kaşığı tuz atarak hazırlayacağınız karışım hayvanın kusmasını sağlayacaktır.
Eğer zehirlenmeye neden olan madde kostik etkiliyse yani yakıcı etkisi varsa (asitler,alkaliler) hayvanı asla kusturmayın!Hayvanı hemen bir veteriner hekime ulaştırın Çamaşır suyu,tiner,deterjan gibi kimyasallar asit ve alkalilere örnektir.
Zehirlenmeye neden olan maddeyi biliyorsanız kutusunu da yanına alarak veteriner hekime gidiniz.
Evde ki zehirlenme olaylarını en aza indirgeyebilmek için;

 • Temizlik maddelerini kapalı bir yerde saklayın

 • Fare,karınca ve sinekler için kullanılan zehirleri hayvanın ulaşamayacağı bir yerde tutun ve sayılarını not edin.(olası bir zehirlenmede sayı kontrol edilir ve olasılıklar azaltılır.)

 • Evde ki çöp tenekelerinin hayvanın açamayacağı tarzda kapaklı olmasına dikkat edin

 • Kullanılan ilaçları bir dolapta kontrol altında tutun
 
 
Harita